Wydanie nr 51 z 2023 r. (2023-12-15)

E-recepta – czy każdy może ją otrzymać?

E-recepta – czy każdy może ją otrzymać?
Na ten moment wiele dziedzin życia codziennego przenosi się do internetu. Co to oznacza w praktyce? Otóż nawet niektóre usługi medyczne są obecnie świadczone przez internet. Wszystko po to, aby usprawnić obsługę pacjentów oraz umożliwić dostęp do wsparcia medycznego praktycznie od ręki.

 

Coraz więcej osób korzysta z licznych udogodnień, które zostały wprowadzone w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii. Oprócz wideo konsultacji lekarskich, które można umówić od zaraz, nawet w nocy, warto też wspomnieć o e-receptach. To elektroniczne dokumenty wystawiane pacjentom w celu umożliwienia wykupienia leków w aptece.

A może potrzebujesz e-recepty? Zamów ją na stronie: https://halomed.pl/e-recepta.

 

Czym jest e-recepta?

Mianem e-recepty nazywamy elektroniczny odpowiednik klasycznej recepty papierowej. 
Na ten moment większość punktów medycznych odchodzi już od tego sposobu wypisywania recept, chociażby ze względu na wątpliwość czytelność pisma wielu lekarzy.

Przeczytaj też: Jak otrzymać receptę na stale przyjmowane leki?

W Polsce od stycznia 2020 roku recepty papierowe są wydawane wyłącznie w określonych sytuacjach. To oznacza, że w większości przypadków lekarze wystawiają elektroniczne recepty, które można zrealizować w aptece po przedstawieniu odpowiedniego kodu dostępu.

 

Kto i jak może dostać e-receptę?

E-receptę podczas zdalnej lub stacjonarnej konsultacji może otrzymać pacjent, wobec którego lekarz stwierdzi konieczność zastosowania medykamentów dostępnych wyłącznie na receptę. Ważność elektronicznego dokumentu jest uzależniona od rodzaju leków, które otrzymasz od lekarza:

  • 7 dni w przypadku antybiotyków,
  • 30 dni w przypadku klasycznych leków wydawanych na receptę,
  • 120 i 365 dni – takie e-recepty są wydawane nieco rzadziej, aczkolwiek lekarze mają możliwość wystawienia dokumentu z dłuższym terminem ważności.

W razie dezaktywacji recepty, musisz umówić się ponownie do lekarza na konsultację w celu wydania nowego kodu elektronicznej recepty do zrealizowania w aptece. Aby wykupić leki, potrzebujesz tylko kodu oraz swojego numeru PESEL. Podczas wizyty w aptece wystarczy, że podasz te dwie informacje, a pracownik punktu wyda Ci stosowne leki.

 

Czy e-recepta to przydatne udogodnienie? Podsumowanie

Nie ma żadnych wątpliwości, że e-recepta to ogromne udogodnienie dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do swoich leków. Jeśli okaże się, że skończyło Ci się opakowanie medykamentów, np. na cukrzycę, możesz poprosić lekarza online o szybkie wystawienie 
e-recepty.

Wprowadzenie elektronicznych recept, a także zwolnień lekarskich przełożyło się na usprawnienie branży medycznej w całym kraju. Z takich udogodnień korzystają już zarówno publiczne, jak i prywatne punkty opieki medycznej.

Niemniej jednak warto spróbować umówić się na konsultację lekarską z e-receptą 
w prywatnej placówce opieki zdrowotnej. Dlaczego? Otóż w tym przypadku dostępność terminów jest o wiele większa, a sam czas przygotowania e-recepty o wiele krótszy niż dla publicznych ośrodków medycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst Zewnętrzny 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem